| Brand | Akai |
| Model | 55-inch Ultra-HD webOS Smart TV |
| Price in India | ₹39,990 |
| Release date | July 2022 |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | webOS Smart TV |
| Launch Year | 2022 |
| Smart Remote | Yes |
| Voice Remote | Yes |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth |
| Wi-Fi Type | Dual-band |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| RAM | 1.5GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | webOS |
| Operating System | WebOS |
| Screen Mirroring | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Support | HDR10,HLG |
| Supported Audio Formats | Dolby Audio |
Akai 55-inch Ultra-HD webOS Smart TV
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title