Asus PRO P2430UA-WO0543D is a DOS laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus PRO P2430UA-WO0543D packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (1 x USB 2.0, 3 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus PRO P2430UA-WO0543D price in India starts at Rs. 46,900.
| Brand | Asus |
| Model | PRO P2430UA-WO0543D |
| Price in India | ₹46,900 |
| Model Number | P2430UA-WO0543D |
| Series | PRO |
| Dimensions (mm) | 340.00 x 241.00 x 233.00 |
| Weight (kg) | 1.95 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 6 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 6th Gen 6500U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Burst Clock Speed | 3.1 GHz |
| Cache | 4MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 3 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus PRO P2430UA-WO0543D
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM