Asus ROG G751JL-T3024P is a Windows 8.1 laptop with a 17.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 24GB of RAM. The Asus ROG G751JL-T3024P packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 965M. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (4 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot ports.
| Brand | Asus |
| Model | ROG G751JL-T3024P |
| Model Number | G751JL-T3024P |
| Series | ROG |
| Dimensions (mm) | 416.00 x 318.00 x 20.00 |
| Weight (kg) | 4.3 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Battery Life (up to hours) | 3.5 |
| Size | 17.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 4th Gen 4720HQ |
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| RAM | 24GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 965M |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | Blu Ray |
| Read/Write Speed | 6X |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 4 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 2 in 1 Card Reader |
Asus ROG G751JL-T3024P
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM