Asus VivoBook S15 S510UN-BQ147T is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 16GB of RAM.
Graphics are powered by Nvidia GeForce MX150. Connectivity options include Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In ports.
As of 1st May 2026, Asus VivoBook S15 S510UN-BQ147T price in India starts at Rs. 73,091.
| Brand | Asus |
| Model | VivoBook S15 S510UN-BQ147T |
| Price in India | ₹73,091 |
| Model Number | S15 S510UN-BQ147T |
| Series | VivoBook |
| Colours | Gold |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Life (up to hours) | 8 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 16GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 24GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce MX150 |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SDXC Card Reader |
| Mic In | Yes |
Asus VivoBook S15 S510UN-BQ147T
Star Wars: Galactic Racer Launches October 6, Pre-Orders Now Live
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul