Asus X540LA-XX596D is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus X540LA-XX596D packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon R5 M430. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 2 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type A)), HDMI Port, Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, Asus X540LA-XX596D price in India starts at Rs. 31,984.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus X540LA-XX596D Laptop (DOS, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Silver, 15.6 inch) | ₹ 31,984 |
Asus X540LA-XX596D price in India starts from ₹ 31,984. The lowest price of Asus X540LA-XX596D is ₹ 31,984 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | X540LA-XX596D |
| Price in India | ₹31,984 |
| Model Number | X540LA-XX596D |
| Series | X Series |
| Dimensions (mm) | 381.40 x 251.50 x 27.20 |
| Weight (kg) | 1.9 |
| Colours | Silver Gradient Imr With Hairline |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 33 |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 4.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5005U |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon R5 M430 |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type A) |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 3 in 1 card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus X540LA-XX596D
₹31,984
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM