| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC312VNUS, White) | ₹ 32,900 |
Blue Star 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC312VNUS) price in India starts from ₹ 32,900. The lowest price of Blue Star 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC312VNUS) is ₹ 32,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC312VNUS) |
| Price in India | ₹32,900 |
| Release date | 27th October 2023 |
| Model Name | IC312VNUS |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Operating Modes | Fan Mode |
| Indoor W x H x D | 84.5 cm x 30 cm x 19.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Indoor Noise Level | High - 41 dB |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 704.42 W |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Dust Filter | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
Blue Star 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC312VNUS)
₹32,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM