| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 5 Star Window AC (WFA512LL, White) | ₹ 26,890 |
Blue Star 1 Ton 5 Star Window AC (WFA512LL) price in India starts from ₹ 26,890. The lowest price of Blue Star 1 Ton 5 Star Window AC (WFA512LL) is ₹ 26,890 at Amazon on 28th May 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1 Ton 5 Star Window AC (WFA512LL) |
| Price in India | ₹26,890 |
| Release date | 4th February 2022 |
| Model Name | WFA512LL |
| Type | Window |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3400 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 48 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB, Low - 53 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1015 W |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: Single |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Blue Star 1 Ton 5 Star Window AC (WFA512LL)
₹26,890
CD Projekt Red Reveals Songs of the Past, a Brand New Witcher 3 Expansion Coming to PC and Consoles in 2027