| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 8 KG Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2846GIN, Silver) | ₹ 40,589 |
Bosch 8 KG Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2846GIN) price in India starts from ₹ 40,589. The lowest price of Bosch 8 KG Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2846GIN) is ₹ 40,589 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 8 KG Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2846GIN) |
| Price in India | ₹40,589 |
| Release date | 5th August 2021 |
| Model Name | WAJ2846GIN |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Silver |
| Dimensions (mm) | 84.80 x 59.80 x 0.00 |
| Depth | 59 cm |
| Weight | 72 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash Program Types | 15 |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Consumption | 2300 W |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
Bosch 8 KG Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2846GIN)
₹40,589
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM