| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAI18EL3R32F0, White) | ₹ 35,337 |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAI18EL3R32F0) price in India starts from ₹ 35,337. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAI18EL3R32F0) is ₹ 35,337 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAI18EL3R32F0) |
| Price in India | ₹35,337 |
| Model Name | CAI18EL3R32F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | High EER Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, My Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 85 cm x 27 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.91 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1575 W |
| Evaporator Fin Type | Bare |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 |
| Other Features | 4 in 1 Flexi Cool, Auto Mode, Auto Swing, Auto Restart, My Mode (Favorite Mode) |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Self Diagnosis | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAI18EL3R32F0)
₹35,337
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM