| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAS18EK3J8F0) |
| Model Name | CAS18EK3J8F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 957.0 mm x 213.0 mm x 690.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 10.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 900.0 mm x 690.0 mm x 320.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 42.0 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 46 kg, Indoor Gross Weight: 12 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1437.0 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 3 Star Split AC (CAS18EK3J8F0)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM