| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI18IN5R32W0, Beige) | ₹ 45,990 |
Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI18IN5R32W0) price in India starts from ₹ 45,990. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI18IN5R32W0) is ₹ 45,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI18IN5R32W0) |
| Price in India | ₹45,990 |
| Model Name | CAI18IN5R32W0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | Beige |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5280 W |
| Compressor | High EER Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Flexi Cool 6 in 1 Convertible Cooling Modes, Sleep Mode, Auto Mode, My Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 96.5 cm x 32.4 cm x 23.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.1 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 38 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 799.71 kWh |
| Evaporator Fin Type | Bare |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | No |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | No |
| Deodorizing Filter | No |
| LED Backlit Buttons | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | No |
| Self Diagnosis | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI18IN5R32W0)
₹45,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM