| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 12K ESTER PRO CAS12ER3C8F0, White) | ₹ 35,800 |
Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (12K ESTER PRO CAS12ER3C8F0) price in India starts from ₹ 35,800. The lowest price of Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (12K ESTER PRO CAS12ER3C8F0) is ₹ 35,800 at Flipkart on 5th April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (12K ESTER PRO CAS12ER3C8F0) |
| Price in India | ₹35,800 |
| Model Name | 12K ESTER PRO CAS12ER3C8F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 805 mm x 285 mm x 194 mm |
| Indoor Unit Weight | 8.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 565 mm x 563 mm x 452 mm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 33.5 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 972 W |
| Other Power Features | Power_Input -972W, Electricity Consumption units per Annum -752.43units per annum |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Directional Control |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Other Features | Remote Control Type: LCD |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 1 Ton 3 Star Split AC (12K ESTER PRO CAS12ER3C8F0)
₹35,800