| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W0, White) | ₹ 36,744 |
Carrier 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W0) price in India starts from ₹ 36,744. The lowest price of Carrier 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W0) is ₹ 36,744 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W0) |
| Price in India | ₹36,744 |
| Model Name | CAI12EN5R30W0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | 4-in-1 Cool Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 27.5 cm x 18.8 cm |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54 cm x 25 cm |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 32 dB |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 995 W |
| Operating Current | 4.8 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 380 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter, Stabilizer Free Operation |
| Other Convenience Features | WiFi Supported |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty |
Carrier 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CAI12EN5R30W0)
₹36,744
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM