| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 24K SUPERIA PRO, White) | ₹ 45,300 |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K SUPERIA PRO) price in India starts from ₹ 45,300. The lowest price of Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K SUPERIA PRO) is ₹ 45,300 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K SUPERIA PRO) |
| Price in India | ₹45,300 |
| Model Name | 24K SUPERIA PRO |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Compressor | Rotary (DC Inverter) |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1045.0 mm x 315.0 mm x 235.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 14.0 Kg |
| Outdoor W x H x D | 845.0 mm x 700.0 mm x 320.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 45.0 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 49 kg, Indoor Gross Weight: 18 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46.0 dB |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Annual Power Consumption: 1059.15 kWh, Nominal Power Input: 1770 W, Cooling Capacity for Inverter: 6300 W (Full Load Power Input), 3150 W (Half Load Power Input) |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM2.5 Micron Filter 3M Brand |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit, 10 Years on Compressor and 2 Years on ODU Printed Circuit Board |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (24K SUPERIA PRO)
₹45,300
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM