| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24EN3R30F0, White) | ₹ 46,999 |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24EN3R30F0) price in India starts from ₹ 46,999. The lowest price of Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24EN3R30F0) is ₹ 46,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24EN3R30F0) |
| Price in India | ₹46,999 |
| Release date | 28th July 2020 |
| Model Name | CAI24EN3R30F0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6200 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode & My Mode, Favorite Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 104.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 14.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 36 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.90 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | High Ambient Working and Intelligent CRF Alert |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on AC and 10 Years on Compressor |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24EN3R30F0)
₹46,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM