| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 24K ESTER PRO CAS24ER3N8F0, White) | ₹ 39,999 |
Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (24K ESTER PRO CAS24ER3N8F0) price in India starts from ₹ 39,999. The lowest price of Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (24K ESTER PRO CAS24ER3N8F0) is ₹ 39,999 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (24K ESTER PRO CAS24ER3N8F0) |
| Price in India | ₹39,999 |
| Model Name | 24K ESTER PRO CAS24ER3N8F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1040 mm x 327 mm x 220 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 565 mm x 704 mm x 452 mm |
| Outdoor Unit Weight | 44 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 55 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1709 W |
| Other Power Features | Power_Input -1709W, Electricity Consumption units per Annum -1322.95units per annum |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Directional Control |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Additional Filter |
| Other Features | Remote Control Type: LCD |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (24K ESTER PRO CAS24ER3N8F0)
₹39,999
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra