| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24DN3R30F0, White) | ₹ 43,599 |
Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24DN3R30F0) price in India starts from ₹ 43,599. The lowest price of Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24DN3R30F0) is ₹ 43,599 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24DN3R30F0) |
| Price in India | ₹43,599 |
| Release date | 13th March 2022 |
| Model Name | CAS24DN3R30F0 |
| Type | Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6200 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 103.8 cm x 32.5 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 13.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 44 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 44 dB |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1712 W |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter, PM 2.5 Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Refrigerant Leakage Detector |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24DN3R30F0)
₹43,599
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM