| Brand | Amazfit |
| Model | Active Max |
| Price in India | ₹15,999 |
| Release date | 26th January 2026 |
| Model Name | Active Max |
| Dial Colour | Black |
| Dial Shape | Round |
| Strap Colour | Black |
| Strap Material | Silicone |
| Size | Large |
| Touchscreen | 1.5-inch AMOLED |
| Interchangeable Strap | Yes |
| Water Resistant | 5ATM |
| Dial Material | Aluminum |
| Ideal For | Unisex |
| Width | 48.5mm |
| Height | 48.5mm |
| Thickness | 12.2mm |
| Weight (g) | 39.50 |
| Sensor | Accelerometer, Gyroscope, Geomagnetic sensor, Barometric altimeter, Ambient light sensor, Temperature sensor |
| Compatible Device | Android 7 and newer versions and iOS 14 and newer versions |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Life | Up to 25 days |
| Charger Type | Wireless |
| Call Function | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Messaging Support | Yes |
| Email Support | Yes |
| Compatible Operating System | Android, iOS |
| Display Resolution | 480x480 pixels |
| Display Type | AMOLED |
| Step Count | Yes |
| Calorie Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Compass | Yes |
| Calendar | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Date & Time Display | Yes |
| Number of Buttons | 2 |
| Other Fitness Features | Heart rate monitoring, blood-oxygen level tracking, stress level monitoring, skin temperature, Sleep Quality monitoring |
| Speaker | 1 |
| Microphone | 1 |
Amazfit Active Max
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM