Asus Vivobook 14 (2026) is a Windows 11 Home laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. It is powered by a Intel Core Ultra 5 processor and it comes with 16GB of RAM. The Asus Vivobook 14 (2026) packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Bluetooth and it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 1st May 2026, Asus Vivobook 14 (2026) price in India starts at Rs. 98,990.
| Brand | Asus |
| Model | Vivobook 14 (2026) |
| Price in India | ₹98,990 |
| Release date | 14th April 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Model Number | X1407AA |
| Model Name | Asus Vivobook 14 |
| Series | Vivobook |
| Thickness | 11.79 |
| Weight (kg) | 1.46 |
| Colours | Quiet Blue, Platinum Gold, Cool Silver |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | Intel Intel Core Ultra 5 325 |
| RAM | 16GB |
| SSD | 512GB |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 2 |
| HDMI Port | Standard |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Asus Vivobook 14 (2026)
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul