| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bajaj 115 L Desert Air Cooler (DMH 115, White) | ₹ 12,400 |
Bajaj 115 L Desert Air Cooler (DMH 115) price in India starts from ₹ 12,400. The lowest price of Bajaj 115 L Desert Air Cooler (DMH 115) is ₹ 12,400 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Bajaj |
| Model | 115 L Desert Air Cooler (DMH 115) |
| Price in India | ₹12,400 |
| Model Name | DMH 115 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 15 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan Mode |
| Air Delivery | 3178 cfm |
| Air Throw Distance | 100 ft |
| Motor Speed | 1390 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 300 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption - Heating | 2000 W |
| Width x Height x Depth | 58 cm x 12.4 cm x 71 cm |
| Weight | 18.20 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.64 cm |
| Warranty Summary | 1 Year product warranty |
| Covered in Warranty | As per warranty card details |
| Not Covered in Warranty | As per warranty card details |
| Warranty Service Type | Home service under warranty |
Bajaj 115 L Desert Air Cooler (DMH 115)
₹12,400
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM