| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bajaj 55 L Personal Air Cooler (Arteon, White) | ₹ 9,799 |
Bajaj 55 L Personal Air Cooler (Arteon) price in India starts from ₹ 9,799. The lowest price of Bajaj 55 L Personal Air Cooler (Arteon) is ₹ 9,799 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Bajaj |
| Model | 55 L Personal Air Cooler (Arteon) |
| Price in India | ₹9,799 |
| Model Name | Arteon |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 55 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 2648 CFM |
| Air Throw Distance | 59 ft |
| Cooling Coverage Area | 600 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 160 W |
| Other Power Features | Inverter Compatibility |
| Width x Height x Depth | 74 cm x 106 cm x 45 cm |
| Weight | 13.3 kg |
| Warranty Summary | 1 Year standard warranty + 2 Years extended warranty. |
Bajaj 55 L Personal Air Cooler (Arteon)
₹9,799
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM