| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bajaj 70 L Personal Air Cooler (Velar, White) | ₹ 10,999 |
Bajaj 70 L Personal Air Cooler (Velar) price in India starts from ₹ 10,999. The lowest price of Bajaj 70 L Personal Air Cooler (Velar) is ₹ 10,999 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Bajaj |
| Model | 70 L Personal Air Cooler (Velar) |
| Price in India | ₹10,999 |
| Model Name | Velar |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 70 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 3400 CMH |
| Air Throw Distance | 78 ft |
| Cooling Coverage Area | 600 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | Yes |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Other Power Features | Inverter Compatibility |
| Width x Height x Depth | 73 cm x 108.5 cm x 55 cm |
| Weight | 14.6 kg |
| Warranty Summary | 1-Year standard warranty + 2 Years extended warranty. |
Bajaj 70 L Personal Air Cooler (Velar)
₹10,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM