| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 8.0 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WOE802B7IN, Silver) | ₹ 25,888 |
Bosch 8.0 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WOE802B7IN) price in India starts from ₹ 25,888. The lowest price of Bosch 8.0 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WOE802B7IN) is ₹ 25,888 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 8.0 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WOE802B7IN) |
| Price in India | ₹25,888 |
| Model Name | WOE802B7IN |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Dimensions (mm) | 101.50 x 54.20 x 0.00 |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 32.2 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 680 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Wash Modes | Delicate, Mixed Fabric, Smart Suggest, Quick wash, Mix, Anti bacteria, Synthetics, Whites, Cotton (30 Degree), Delicates, Tub Clean |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years, Warranty on Product & 10 Years warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Manufacturer |
Bosch 8.0 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WOE802B7IN)
₹25,888
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM