| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WJP854V0IN, Multicolor) | ₹ 13,700 |
Bosch 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WJP854V0IN) price in India starts from ₹ 13,700. The lowest price of Bosch 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WJP854V0IN) is ₹ 13,700 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WJP854V0IN) |
| Price in India | ₹13,700 |
| Model Name | WJP854V0IN |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Multicolour |
| Shade | Wine |
| Dimensions (mm) | 94.00 x 84.00 x 0.00 |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 23.2 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Washing Capacity | 8.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1360 RPM |
| Water Consumption | 22 L |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
Bosch 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WJP854V0IN)
₹13,700
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM