| Brand | BPL |
| Model | 43 Inch LED Full HD TV (VIVID 109F2010J) |
| Price in India | ₹23,999 |
| Model Name | VIVID BPL109F2010J |
| Display Size | 43 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | No |
| Curve TV | No |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 968.9 mm x 571.7 mm x 79.1 mm |
| Weight (without stand) | 7.4 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 968.9 mm x 617.4 mm x 210.8 mm |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Analog Audio Input | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 75 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | No |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Static) (Static) |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3, 16:9, Zoom1, Zoom2, Just Scan |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
BPL 43 Inch LED Full HD TV (VIVID BPL109F2010J)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM