| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Canon EOS R100 Mirrorless Camera (24.1 MP, Black) | ₹ 42,991 |
Canon EOS R100 Mirrorless Camera price in India starts from ₹ 42,991. The lowest price of Canon EOS R100 Mirrorless Camera is ₹ 42,991 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Canon |
| Model | EOS R100 Mirrorless Camera |
| Price in India | ₹42,991 |
| Model Name | EOS |
| Model Number | R100 |
| Color | Black |
| SLR Variant | RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM |
| Effective Pixels | 24.1 MP |
| Tripod Socket | Yes |
| Dimensions(WxHxD) | 116.3x85.5x68.8mm |
| Weight | 356g |
| Sensor Type | NMOS |
| Lens Mount | RF Mount |
| Dust Reduction | Yes |
| Shutter Speed | 1/4000 sec |
| Self-timer | Yes |
| Image Format | JPEG, RAW |
| Display Type | LCD |
| Display Size | 3 inch |
| Display Resolution | 1040000 dots |
| Touch Screen | No |
| Card Type | SD Card |
| Batteries Included | Yes |
| Number of Batteries | 1 |
| Video Resolution | 3840x2160 |
| Video Quality | 4K |
Canon EOS R100 Mirrorless Camera
₹42,991
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM