| Brand | Canon |
| Model | PowerShot V10 |
| Price in India | ₹39,995 |
| Release date | 11th May 2023 |
| Model Name | Canon PowerShot V10 |
| Color | Black, Silver |
| Type | Digital Camera |
| Dimensions(WxHxD) | 63.4 x 90.0 x 34.3 |
| Weight | 211.00 kg |
| Face Detection | Face tracking AF, Specified frame AF |
| Ports | HDMI micro (Type D) |
| Accessory Shoe | USB Power Adapter PD-E1, adapter with output capacity of 5 V/1.5 A or more |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1-inch |
| Maximum ISO | 6400 |
| Maximum FPS | 1/4000 |
| Focal Length | 19mm |
Canon PowerShot V10
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM