| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Electrolux 360 L Frost Free Double Door Bottom Mount 1 Star Refrigerator (EBB3702K H, Gloss Black Steel) | ₹ 45,899 |
Electrolux 360 L Frost Free Double Door Bottom Mount 1 Star Refrigerator (EBB3702K H) price in India starts from ₹ 45,899. The lowest price of Electrolux 360 L Frost Free Double Door Bottom Mount 1 Star Refrigerator (EBB3702K H) is ₹ 45,899 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Electrolux |
| Model | 360 L Frost Free Double Door Bottom Mount 1 Star Refrigerator (EBB3702K H) |
| Price in India | ₹45,899 |
| Release date | 5th January 2023 |
| Model Name | EBB3702K H |
| Door Type | Double Door Bottom Mount |
| Refrigerator Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter |
| Capacity | 360 L |
| Colours | Gloss Black Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 1 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 175.60 x 59.80 x 0.00 |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 56.2 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Internal Micom |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 130-280V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | Recessed |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Taste Seal Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Standard Warranty on Product and 9 Years Additional Warranty on Compressor (Refrigerant or Gas is Chargeable) |
Electrolux 360 L Frost Free Double Door Bottom Mount 1 Star Refrigerator (EBB3702K H)
₹45,899
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM