| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 520 L Frost Free French Door 3 Star Refrigerators (HRB-600IS, Inox Steel) | ₹ 74,990 |
Haier 520 L Frost Free French Door 3 Star Refrigerators (HRB-600IS) price in India starts from ₹ 74,990. The lowest price of Haier 520 L Frost Free French Door 3 Star Refrigerators (HRB-600IS) is ₹ 74,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 520 L Frost Free French Door 3 Star Refrigerators (HRB-600IS) |
| Price in India | ₹74,990 |
| Model Name | HRB-600IS |
| Door Type | French Door Bottom Mount |
| Refrigerator Type | French Door Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 520 L |
| Colours | Inox Steel |
| Number of Doors | 4 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 190.00 x 83.00 x 0.00 |
| Depth | 63.5 cm |
| Weight | 100 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | External Mi-com |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 480 kwh |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | 85% Fridge SpaceConvertible Magic ZoneDeo Fresh TechnologyExternal Digital DisplayTwist Ice Maker |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Steel |
| Handle type | Recess |
| Gasket Type | Anti Fungal |
| Removable Gasket | Yes |
| Technology Used | Expert Inverter Technology |
| Other Features | Anti bacterial Gasket |
| Warranty Summary | 1 Year on Product & 10 Years on Compressor |
Haier 520 L Frost Free French Door 3 Star Refrigerators (HRB-600IS)
₹74,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM