| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 72 L Desert Air Cooler (Cruzo 72L, Black & White) | ₹ 9,499 |
Hindware 72 L Desert Air Cooler (Cruzo 72L) price in India starts from ₹ 9,499. The lowest price of Hindware 72 L Desert Air Cooler (Cruzo 72L) is ₹ 9,499 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 72 L Desert Air Cooler (Cruzo 72L) |
| Price in India | ₹9,499 |
| Model Name | Cruzo 72L |
| Colour | Black & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 72 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 3800 CFM |
| Air Throw Distance | 13 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 450 sq.ft |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Polypropylene Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 1 |
| Auto Louver Movement | No |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Works on Inverter |
| Width x Height x Depth | 70 cm x 134 cm x 40 cm |
| Weight | 17.80 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.64 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on All Electric Parts |
| Covered in Warranty | All Electrical Components and Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Any Damages Due to Mishandling or Improper Storage, Running Appliance in an Improper Electric Condition, Chipping, Peeling or Dent |
| Warranty Service Type | Door Step Service |
Hindware 72 L Desert Air Cooler (Cruzo 72L)
₹9,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM