Intex Aqua Lions T1 Lite mobile was launched in February 2018. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1280 pixels. Intex Aqua Lions T1 Lite is powered by a 1.3GHz quad-core MediaTek processor. It comes with 1GB of RAM. The Intex Aqua Lions T1 Lite runs Android 7.0 and is powered by a 2200mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Intex Aqua Lions T1 Lite on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
Intex Aqua Lions T1 Lite is based on Android 7.0 and packs 8GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 64GB). The Intex Aqua Lions T1 Lite measures 144.00 x 73.50 x 10.20mm (height x width x thickness) and weighs 156.00 grams. It was launched in Royal Blue, Steel Grey, and and Champagne colours.
Connectivity options on the Intex Aqua Lions T1 Lite include Wi-Fi, GPS, and FM radio. Sensors on the phone include accelerometer and proximity sensor.
As of 3rd May 2026, Intex Aqua Lions T1 Lite price in India starts at Rs. 2,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Intex Aqua Lions T1 Lite (1GB RAM, 8GB) - Champagne | ₹ 2,999 |
Intex Aqua Lions T1 Lite price in India starts from ₹ 2,999. The lowest price of Intex Aqua Lions T1 Lite is ₹ 2,999 at Amazon on 3rd May 2026.
| Brand | Intex |
| Model | Aqua Lions T1 Lite |
| Price in India | ₹2,999 |
| Release date | February 2018 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 144.00 x 73.50 x 10.20 |
| Weight (g) | 156.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2200 |
| Colours | Royal Blue, Steel Grey, and Champagne |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Processor | 1.3GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 64 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android 7.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| FM | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
Intex Aqua Lions T1 Lite
₹2,999
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes