Lenovo Legion Pro 7 (2025) is a Windows 11 laptop with a 16.00-inch display that has a resolution of 2,560x1,600 pixels. It is powered by a Ryzen 9 processor and it comes with 32GB of RAM. The Lenovo Legion Pro 7 (2025) packs 2TB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce RTX 5080. Connectivity options include Wi-Fi 7, Bluetooth and it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
| Brand | Lenovo |
| Model | Legion Pro 7 (2025) |
| Release date | 5th September 2025 |
| Launched in India | No |
| Model Name | Legion Pro 7 (2025) |
| Series | Legion |
| Dimensions (mm) | 364.38 x 275.94 x 21.90 |
| Weight (kg) | 2.72kg |
| Colours | Eclipse Black |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery Capacity (WHR) | 99.9Wh |
| Size | 16.00-inch |
| Resolution | 2,560x1,600 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Processor | AMD Ryzen 9 9955HX3D |
| RAM | 32GB |
| RAM Slots | 2 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Graphic Memory | 16GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR7 |
| SSD | 2TB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | 5-megapixel |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | 4 Speakers |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Lenovo Legion Pro 7 (2025)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM