| Brand | LG |
| Model | 224 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ABCU) |
| Model Name | GL D241ABCU |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 224 L |
| Colours | Blue Charm |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 150.00 x 58.40 x 0.00 |
| Depth | 64.8 cm |
| Weight | 40 kg |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 135 W |
| Power Requirement | AC 240V, 50Hz |