LG Q52 mobile was launched on 26th October 2020. The phone comes with a 6.60-inch touchscreen display. LG Q52 is powered by a 2.3GHz octa-core processor. It comes with 4GB of RAM. The LG Q52 runs Android 10 and is powered by a 4000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the LG Q52 on the rear packs a 48-megapixel primary camera; a 5-megapixel camera; a 2-megapixel camera, and a 2-megapixel camera. It sports a 13-megapixel camera on the front for selfies.
LG Q52 is based on Android 10 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 2000GB). The LG Q52 measures 165.00 x 76.70 x 8.40mm (height x width x thickness) . It was launched in Silky White and Silky Red colours.
Connectivity options on the LG Q52 include Wi-Fi, GPS, and USB Type-C. Sensors on the phone include fingerprint sensor.
| Brand | LG |
| Model | Q52 |
| Release date | 26th October 2020 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 165.00 x 76.70 x 8.40 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Colours | Silky White, Silky Red |
| Screen size (inches) | 6.60 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | 2.3GHz octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 2000 |
| Rear camera | 48-megapixel + 5-megapixel + 2-megapixel + 2-megapixel |
| Front camera | 13-megapixel |
| Operating system | Android 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
LG Q52
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features