Apple may discontinue the 256GB MacBook Neo model as rising DRAM prices and higher manufacturing costs affect production, according to analyst Tim Culpan. The laptop currently starts at $599 (roughly Rs. 56,600) in the US and Rs. 69,900 in India. Apple has reportedly doubled its MacBook Neo production target to 10 million units after strong demand exceeded expectation...
More MacBook Neo NewsMacBook Neo is a macOS laptop with a 13.00-inch display that has a resolution of 2408x1506 pixels. It is powered by a Apple A18 Pro processor and it comes with 8GB of RAM. The MacBook Neo packs 128GB of SSD storage.
Connectivity options include Bluetooth and it comes with Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 12th May 2026, MacBook Neo price in India starts at Rs. 69,990.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Neo |
| Price in India | ₹69,990 |
| Release date | 4th March 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Model Name | MacBook Neo |
| Series | MacBook Neo |
| Dimensions (mm) | 12.70 x 297.50 x 206.40 |
| Weight (kg) | 1.23 |
| Colours | Blush, Citrus, Indigo, Silver |
| Operating system | macOS |
| Battery Life (up to hours) | 16 |
| Battery Capacity (WHR) | 36.5 |
| Size | 13.00-inch |
| Resolution | 2408x1506 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Processor | Apple Apple A18 Pro |
| RAM | 8GB |
| Dedicated Graphics | No |
| SSD | 128GB |
| Bluetooth version | 6 |
| Web Camera | 1080p |
| Pointer Device | Trackpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 (Type C) |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
MacBook Neo
Google's Android Show I/O Edition: How to Watch Livestream, What to Expect
Shift Up Says It Will Self-Publish Stellar Blade 2 to Reach Broad Audience From Day One
India’s Smartphone Market Declined by 4.1 Percent in the First Quarter Amidst Low Consumer Demand, RAM Shortage: IDC