| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA80F10E2L, Lavender Gray) | ₹ 24,990 |
Samsung 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA80F10E2L) price in India starts from ₹ 24,990. The lowest price of Samsung 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA80F10E2L) is ₹ 24,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA80F10E2L) |
| Price in India | ₹24,990 |
| Model Name | WA80F10E2L |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Lavender Gray |
| Dimensions (mm) | 100.80 x 56.80 x 0.00 |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 30 kg |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Wash Program Types | 12 |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Washing Method | Eco Bubble Wash |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Wash Cycle Duration | 15 min |
| Spin Cycle Duration | 30 min |
| Dryer Type | Air Turbo |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years comprehensive on product, 20 Years on Digital Inverter Motor (T&C Apply) (Note: Brand Warranty can be availed using seller invoice) |
Samsung 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA80F10E2L)
₹24,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM