| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 244 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3522UZ, Midnight Blossom Blue) | ₹ 28,990 |
Samsung 244 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3522UZ) price in India starts from ₹ 28,990. The lowest price of Samsung 244 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3522UZ) is ₹ 28,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 244 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3522UZ) |
| Price in India | ₹28,990 |
| Model Name | RT28B3522UZ |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 244 L |
| Colours | Midnight Blossom Blue |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 154.50 x 55.50 x 0.00 |
| Depth | 63.7 cm |
| Weight | 46 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | Energy Saving, Smart Connect Inverter, Less Noise, Solar Compatible, Moist Fresh Zone, Power Cool, Movable Ice Maker, Curd Maestro |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 10 Years Warranty on Compressor. |
Samsung 244 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3522UZ)
₹28,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM