| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4522B1/HL, Black Doi) | ₹ 34,390 |
Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4522B1/HL) price in India starts from ₹ 34,390. The lowest price of Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4522B1/HL) is ₹ 34,390 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4522B1/HL) |
| Price in India | ₹34,390 |
| Model Name | RT34C4522B1/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 301 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 163.50 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 67.2 cm |
| Weight | 55 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 year comprehensive warranty on the product, 20 years on compressor by the brand. |
Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4522B1/HL)
₹34,390
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM