| Brand | Samsung |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA65UE84AFULXL) |
| Model Name | UA65UE84AFULXL |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1452.9 mm x 834 mm x 60.6 mm |
| Weight (without stand) | 15.9 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Sound Features: Powerful 20 W Sound Output | Object Tracking Sound lite | Q-Symphony | Bluetooth Audio | Adaptive Sound |
| Speaker Output RMS | 20 W |