| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT90C4260GG, Light Gray) | ₹ 14,900 |
Samsung 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT90C4260GG) price in India starts from ₹ 14,900. The lowest price of Samsung 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT90C4260GG) is ₹ 14,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT90C4260GG) |
| Price in India | ₹14,900 |
| Model Name | WT90C4260GG |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Light Gray |
| Dimensions (mm) | 93.00 x 75.00 x 0.00 |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 28 kg |
| Wash Program Types | 4 - Gentle, Heavy, Normal, Soak |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Power Requirement | 220V |
| Warranty Summary | 2 Years on product, 5 Years on motor |
Samsung 9 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (WT90C4260GG)
₹14,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM