| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Watch Ultra 2 |
| Release date | 9th July 2025 (expected) |
| Model Name | Galaxy Watch Ultra 2 |
| Size | Regular |
| Touchscreen | 1.5 |
| Water Resistant | 10 ATM |
| Usage | Regular |
| Ideal For | Unisex |
| Width | 47.4 |
| Height | 47.1 |
| Thickness | 12.1 |
| Weight (g) | 60.50 |
| Sensor | Antioxidant Index, Accelerometer, Altimeter, Gyroscope, Light Sensor, Geomagnetic Sensor, PPG Sensor, ECG Sensor, BIA Sensor |
| Battery Type | 590mAh |
| Battery Life | 48 hours |
| Rechargeable Battery | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2GB |
| Processor Name | Samsung Exynos W1000 SoC |
| Internal Memory | 64GB |
| Display Type | Super AMOLED |
| Other Display Features | 3,000 nits peak brightness level |
| Step Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Calendar | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Date & Time Display | Yes |
| Language | English |
| Number of Buttons | 1 |
Samsung Galaxy Watch Ultra 2
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications