| Brand | Samsung |
| Model | OLED 4K Smart TV (S95D) |
| Price in India | ₹1,64,990 |
| Release date | 17th April 2024 |
| Model Name | S95D OLED 4K Smart TV |
| Screen Type | OLED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | OLED 4K Smart TV |
| Launch Year | 2024 |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 4 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 6 |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz, 5GHz |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Processor | NQ4 AI Gen 2 Processor |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Tizen |
| Operating System | Tizen |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Samsung App Store |
| Battery Type | Built-In |
| Supported Audio Formats | Dolby Atmos |
| HDR Support | HDR10+ |
Samsung OLED 4K Smart TV (S95D)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM