| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Sony 55 inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (XR Series XR-55X90L, Black) | ₹ 82,990 |
Sony 55-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-55X90L) price in India starts from ₹ 82,990. The lowest price of Sony 55-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-55X90L) is ₹ 82,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Sony |
| Model | 55-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-55X90L) |
| Price in India | ₹82,990 |
| Release date | June 2023 |
| Model Name | XR-55X90L |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| Smart TV | Yes |
| Series | Bravia XR |
| Launch Year | 2023 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1225mm x 707mm x 56mm |
| Weight (without stand) | 16.9kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1225mm x 738mm x 345mm |
| Weight (with stand) | 17.7kg |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Dual-band |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz, 5GHz |
| Ethernet (RJ45) | Yes |
| Number of Speakers | 4 |
| Speaker Type | Acoustic Multi Audio |
| Speaker Output RMS | 30W |
| Supported Audio Formats | Dolby Atmos |
| Processor | Cognitive Processor XR |
| Storage Capacity | 32GB |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Android TV with Google TV |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | Yes |
| App Store Type | Google Play Store |
| Smart Remote | Yes |
| Voice Remote | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 120 |
| HDR Support | HDR10, Dolby Vision, HLG |
Sony 55-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-55X90L)
₹82,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM