| Brand | Sony |
| Model | 65-inch Ultra-HD XR OLED A80K TV (XR-65A80K) |
| Release date | July 2022 |
| Model Name | XR-65A80K |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | OLED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | Ultra-HD |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | XR OLED A80K |
| Launch Year | 2022 |
| Number of Drivers | 5 |
| Speaker Type | Acoustic Surface Audio+ |
| Speaker Output RMS | 50W |
| Supported Audio Formats | Dolby Atmos, DTS Digital Surround |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1448mm x 836mm x 53mm |
| Weight (without stand) | 23kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1448mm x 904mm x 330mm |
| Weight (with stand) | 24.6kg |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Dual-band |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |