Sony 65-inch Ultra-HD XR OLED A80K TV (XR-65A80K)
  • Sony
  • Last Updated: 13th May 2026
Currently unavailable
Compare Notify When Available
Key Specs
  • Display
    Display 65.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type OLED
  • Dimensions
    Dimensions 1448mm x 836mm x 53mm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard Ultra-HD
  • OS
    OS Android
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Release Date July 2022
Official Website sony.co.in
Sony 65-inch Ultra-HD XR OLED A80K TV (XR-65A80K) Price in India
Price too high? Subscribe to our price drop alert Notify When Available
Sony 65-inch Ultra-HD XR OLED A80K TV (XR-65A80K) Full Specifications
General
Brand Sony
Model 65-inch Ultra-HD XR OLED A80K TV (XR-65A80K)
Release date July 2022
Model Name XR-65A80K
Display Size 65 inch
Screen Type OLED
Resolution (pixels) 3840x2160
Resolution Standard Ultra-HD
3D No
Smart TV Yes
Curve TV No
Series XR OLED A80K
Launch Year 2022
Audio features
Number of Drivers 5
Speaker Type Acoustic Surface Audio+
Speaker Output RMS 50W
Supported Audio Formats Dolby Atmos, DTS Digital Surround
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 1448mm x 836mm x 53mm
Weight (without stand) 23kg
Width x Height x Depth (with stand) 1448mm x 904mm x 330mm
Weight (with stand) 24.6kg
Connectivity features
No of HDMI Port 4
No of USB Port 2
Wi-Fi Type Dual-band
Built In Wi-Fi Yes
Wi-Fi Supported Yes
Wi-Fi Bands Supported 2.4GHz,5GHz