Sony 65-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-65X90L)
  • Sony
  • Last Updated: 13th May 2026
Currently unavailable
Sony 55 Inch LED 4K TV XR-65X90L
Compare Notify When Available
Key Specs
  • Display
    Display 65.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Dimensions
    Dimensions 1445mm x 831mm x 57mm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard Ultra-HD
  • OS
    OS Android
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Release Date June 2023
Official Website sony.co.in
Sony 65-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-65X90L) Price in India
Product Name Price in India
Sony 65 inches Ultra HD (4K) LED Smart TV (XR Series XR-65X90L, Black) 129,900
Sony 65-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-65X90L) 152,490
Price too high? Subscribe to our price drop alert Notify When Available
Sony 65-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-65X90L) Full Specifications
General
Brand Sony
Model 65-inch Ultra-HD XR X90L LED TV (XR-65X90L)
Release date June 2023
Model Name XR-65X90L
Display Size 65 inch
Screen Type LED
Resolution (pixels) 3840x2160
Resolution Standard Ultra-HD
Smart TV Yes
Series Bravia XR
Launch Year 2023
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 1445mm x 831mm x 57mm
Weight (without stand) 24.2kg
Width x Height x Depth (with stand) 1445mm x 861mm x 345mm
Weight (with stand) 25kg
Connectivity features
No of HDMI Port 4
No of USB Port 2
Wi-Fi Type Dual-band
Built In Wi-Fi Yes
Wi-Fi Supported Yes
Wi-Fi Bands Supported 2.4GHz, 5GHz
Ethernet (RJ45) Yes
Audio features
Number of Speakers 4
Speaker Type Acoustic Multi Audio
Speaker Output RMS 30W