| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Sony Alpha ILCE-6600 APS-C Mirrorless Camera (24.2MP, Black) | ₹ 56,990 |
Sony Alpha ILCE-6600 APS-C Mirrorless Camera price in India starts from ₹ 56,990. The lowest price of Sony Alpha ILCE-6600 APS-C Mirrorless Camera is ₹ 56,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Sony |
| Model | Alpha ILCE-6600 APS-C Mirrorless Camera |
| Price in India | ₹56,990 |
| Model Name | ILCE-6600/BQ IN5 |
| Model Number | ILCE-6600 APS-C |
| Series | Alpha |
| Color | Black |
| SLR Variant | Body Only Featuring Eye AF and 4K movie recording |
| Effective Pixels | 24.2 MP |
| Tripod Socket | Yes |
| Dimensions(WxHxD) | 120x66.9x69.3mm |
| Weight | 503g |
| Accessory Shoe | Yes |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 23.5x15.6 mm |
| Lens Mount | Sony E |
| Dust Reduction | No |
| Auto Focus | Yes |
| Shutter Speed | 1/4000 - 30 sec |
| Self-timer | Yes |
| Continuous Shots | Yes |
| Built-in Flash | Yes |
| Image Format | JPEG |
| Display Type | OLED |
| Display Size | 3 inch |
| Touch Screen | Yes |
| Card Type | SD Card |
| Battery Type | Lithium ion |
| Video Resolution | 3840x2160 |
| Video Quality | UHD 4K |
Sony Alpha ILCE-6600 APS-C Mirrorless Camera
₹56,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM