| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 27 L Personal Air Cooler (Master Cool, White) | ₹ 6,500 |
Symphony 27 L Personal Air Cooler (Master Cool) price in India starts from ₹ 6,500. The lowest price of Symphony 27 L Personal Air Cooler (Master Cool) is ₹ 6,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 27 L Personal Air Cooler (Master Cool) |
| Price in India | ₹6,500 |
| Model Name | Master Cool |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 27 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Operating | Blower |
| Air Throw Distance | 29 ft |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 105 W |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 80 cm x 28 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Brand Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to technical issuse /manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Parts due to normal wear and tear like indicator or bodydiscoloration. Damage/Breakage of any plastic parts, rubber parts or denting, accident, mishandling on part of the customer |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Symphony 27 L Personal Air Cooler (Master Cool)
₹6,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM