Tecno Pop X mobile was launched on 4th March 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD+) at a pixel density of 260 pixels per inch (ppi). It comes with 4GB of RAM. The Tecno Pop X runs Android 15 and is powered by a 5000mAh non-removable battery. The Tecno Pop X supports 15W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Tecno Pop X on the rear packs a 13-megapixel camera with an f/1.85 aperture. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies.
The Tecno Pop X runs HiOS 15 is based on Android 15 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The Tecno Pop X is a dual-SIM (GSM and GSM) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. It was launched in Chilly Green and Flare White colours. It features an IP64 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Tecno Pop X include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, Bluetooth v5.20, USB Type-C, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include fingerprint sensor.
As of 3rd May 2026, Tecno Pop X price in India starts at Rs. 8,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Tecno Pop X (4GB RAM, 64GB) - Flare White | ₹ 8,999 |
| Tecno Pop X (4GB RAM, 64GB) - Chilly Green | ₹ 8,999 |
Tecno Pop X price in India starts from ₹ 8,999. The lowest price of Tecno Pop X is ₹ 8,999 at Amazon on 3rd May 2026.
| Brand | Tecno |
| Model | Pop X |
| Price in India | ₹8,999 |
| Release date | 4th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 15W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Chilly Green, Flare White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 260 |
| Processor make | Unisoc T7250 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 13-megapixel (f/1.85) |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Front camera | 8-megapixel |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | HiOS 15 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
Tecno Pop X
₹8,999
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes
Falcon Heavy Roars Back to Life with Powerful Broadband Satellite Launch
Jolly O Gymkhana Now Available Online: Where to Watch This Tamil Reality Show