| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 183V Vectra Zenith Silver(4503752), White) | ₹ 39,899 |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V Vectra Zenith Silver(4503752)) price in India starts from ₹ 39,899. The lowest price of Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V Vectra Zenith Silver(4503752)) is ₹ 39,899 at Flipkart on 30th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V Vectra Zenith Silver(4503752)) |
| Price in India | ₹39,899 |
| Model Name | 183V Vectra Zenith Silver(4503752) |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | Silver |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 92.5 cm x 32 cm x 24 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.6 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 Kg |
| ISEER | 3.81 W/W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
Voltas 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V Vectra Zenith Silver(4503752))
₹39,899